“تاک” به طرح‌های اشتغالی دولت اضافه شد
توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی سه برنامه جدید دولت در راستای اشتغال زایی است که با طرح «تاک دانش» پیگیری می شود. این طرح پس از طرح «هم‌افزایی نهادهای حامی کسب‌وکار خُرد » به میدان آمده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اگر تا سال‌های قبل ثروتمند ترین افراد دنیا آنهایی بودند که منابع مالی بیشتری داشتند امروز ثروتمند ترین مردن دنیا آنهایی هستند که دانش مدار و کارآفرین هستند.
چرا که توسعه اقتصادی دنیای امروز بر پایه نوآوری و خلاقیت و استفاده از دانش استوار است. این اقتصاد را اقتصاد مبتنی بر دانش یا اقتصاد دانش محور می نامند. تولید علم و دانش، بهره گیری ازدانش و گسترش آن در سطح جامعه در تمام زمینه‌های اجتماعی توانمندی و قدرت ایجاد می‌کند.
اهمیت کارآفرینی در ایران از آنجایی که دولت شرایط برای ایجاد شغل را ندارد امری ضروری قلمداد می‌شود. شرایط اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی امروز کشور به گونه ای است که حل مشکلات و تنگناها، الگوها و راه حل‌های جدید و متفاوتی را می‌طلبد. ترکیب جمعیتی جوان کشور، ضرورت ایجاد فرصت‌های شغلی و نیز نوسان بهای نفت سه عامل عمده ای هستند که موجب می شوند سیاستگذاران و تصمیم سازان کلان کشور به منبع درآمد سهل الوصول دیگری به جز نفت بیندیشند و بی شک آن منبع جز ابتکار، خلاقیت و نوآوری چیز دیگری نیست.
وزارت کار به عنوان متولی امر اشتغال بارها تأکید بسیاری به توجه به کارآفرینی کرده است. تا جایی که حسن طایی، معاون کارآفرینی و توسعه اشتغال وزارت کار در ابتدای سال جاری در بیان سیاست‌های اشتغال زایی خود به توانمند سازی فن‌آفرینان اشاره می‌کند و می گوید: توانمند سازی فن آفرینان از طریق آموزش‌های ترکیبی تخصصی کارآفرینی، توانمندسازی و رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های نوپا از طریق تقویت و توسعه مراکز مشاوره کارآفرینی و طراحی و پیاده‌سازی سامانه ملی مشاغل باید مورد توجه قرار گیرد.
چندی پیش معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح «هم‌افزایی نهادهای حامی کسب‌وکار خُرد » گفت: این طرح با همکاری ۱۰ نهاد به‌منظور توانمندسازی، جامعه‌پذیری، اشتغال‌زایی، یادگیری و کارآفرینی دنبال می‌شود.
اکنون وزارت کار پس از اجرای آن طرح به سراغ اجرای طرح «تاک دانش» رفته است.
حسن طایی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در ثروت‌آفرینی تاکید کرد و گفت: نقش دانشگاه باید به گونه‌ای باشد که به مثابه یک دستگاه ثروت‌آفرینی کند.
حسن طایی در جلسه هم‌اندیشی دانشگاه کارآفرین و کسب و کار دانشجویی در گرگان اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرین شدن و ارزش‌آفرینی سوق پیدا کنند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اجرای طرح «تاک دانش» گفت: «تاک دانش» با اولویت توانمندسازی، اشتغال‎پذیری و کارآفرینی پیش‎بینی شده‌است منظور از توانمندسازی دادن قدرت به شخصی برای انجام عمل است به معنای این‌که وقتی یک فرصت شغلی پیدا می‎کنیم، باید نسبت به حفظ و تداوم آن نیز مبادرت داشته‌باشیم. ما می‎خواهیم انسان‎هایی تربیت کنیم که با تکیه بر نوآوری و تشخیص نه مصلحت و اقتضائات برای ارزش‎آفرینی در جامعه تلاش کنند.
طایی بر لزوم راه‎اندازی مرکز خدمات شغلی دانشگاهی تاکید کرد و بیان داشت: یکی از ضروری‎ترین راه‎های ارتباط دانشگاه و صنعت ایجاد و راه‎اندازی مرکز خدمات شغلی دانشگاهی است.